Historie fotbalového oddílu Slavia Hradec Králové

Historie fotbalového oddílu Slavia Hradec Králové

V Hradci se na kopanou chodilo i na hřiště nazývané U plováren, kde se od počátků až dodnes hraje na pomezí Orlické kotliny a Slezského Předměstí. Jak dokazují letecké snímky z mezidobí, původní hřiště bylo o několik desítek metrů posunuté směrem na sever – na přelomu 50. a 60. let totiž muselo ustoupit výstavbě a hlavní hřiště se na nějaký čas přesunulo na plochu, kde je i dnes umělá tráva.

Areál se postupně rozrůstal, škvára zůstávala a přibývaly menší antukové nebo betonové plácky včetně nadlouho největší haly v České republice. Hlavní fotbalové dění se posunulo o pár desítek metrů dál od škvárového hřiště, směrem k centru města. Další úpravy přišly v novém miléniu – umělá tráva, tribuna, opětovný přesun hlavní travnaté plochy a především přidání velké tréninkové plochy.

Teď už ale k výsledkům oddílu.

Vznik SK Slavia Hradec můžeme dle nalezené fotografie klubového odznaku datovat již do roku 1921. Přestože oficiální písemnosti z tohoto období chybí, předpokládáme, že se jednalo o sdružení více klubů majících pod svými křídly i kopanou. První písemnou zmínkou jsou údaje ze sezóny 1926/27, kdy už Slavia působila poměrně vysoko – v krajské I.A třídě – a patřilo jí osmé místo. O rok později skončila devátá, v další sezóně sestoupila a následně se vrátila zpět, aby se v této soutěži na delší dobu usadila.

Odznak fotbalového oddílu Slavia Hradec Králové
Vznik SK Slavia Hradec můžeme dle nalezené fotografie klubového odznaku datovat již do roku 1921 © Autor neznámý
Odznak fotbalového oddílu Slavia Hradec Králové

V ročníku 1937/38 se v okresku II. třídy objevuje i tým Amatérů Slavie Hradec. To už se však blíží okupační a válečné roky a dochází k prvním problémům – týmy do soutěží často vůbec nenastupují, odhlašují se nebo nedohrávají ročníky. Krajské soutěže se nicméně dokázaly udržet a Slavia se v nich znovu objevuje v ročníku 1943/44, kdy v I.A třídě Severovýchodočeské župy končí osmá.

Následující sezónu 1944/45 ruší postupující válečná fronta, oddíl sice působí ve stejné soutěži, ale fotbal se rozbíhá až od podzimu a na hřišti poničeném válkou. V týmu hráli Sršeň (brankář), Muller, Suchý, Koutník, Tureček, Houšťka, Pátek, Štěpánek, Syrový nebo Souček. Trenérem byl Alois Tureček.

Vznik SK Slavia Hradec můžeme dle nalezené fotografie klubového odznaku datovat již do roku 1921. Přestože oficiální písemnosti z tohoto období chybí, předpokládáme, že se jednalo o sdružení více klubů majících pod svými křídly i kopanou.

Sezóna 1946/47 Slavii přinesla desáté místo. Zasloužili se o něj především hráči Valenta, Doležel, Čermák a Voršilka. Od let 1947/48 se tým prezentuje pod názvem VČE Slavia HK a na jaře se umisťuje osmý. Hráči v těchto sezónách byli Holý, Novák, Synek a další.

Na podzim 1948 Slavii patřilo osmé místo a ve spojitosti s klubem byla zaznamenána nová jména hráčů Janoušek a Bartoš. Od roku 1949 se podle sovětského vzoru hraje systémem jaro/podzim a o rok později se již Slavia umisťuje druhá (postupuje LVA Hradec). Za sebou nechala oddíly Nový Bydžov nebo Chlumec nad Cidlinou. V ročníku 1951 skončil klub na čtvrtém místě.

1952 – poslední rok, kdy mohl klub užívat svůj tradiční název. Po umístění se v polovině dvanáctičlenné tabulky kraje dochází k reorganizacím a osudovému roku 1953. Celorepublikově jsou oddíly Slavie (především kvůli názvu) brány jako buržoazní, upadají v nemilost a v drtivé většině jsou přejmenovány na Dynamo. Ani to se nicméně nezdálo jako dostatečné a docházelo k dalším omezujícím krokům, ty se týkaly i hradecké Slavie po válce používající v názvu VČE (Dynamo bylo označením pro kluby, které zaštiťovala energetika). V okresní soutěži působil v té době i záložní tým a o rok později došlo k sestupu z I.A třídy.

Z archivu fotbalového oddílu Slavia Hradec Králové
Archivní foto © Autor neznámý

Rok 1955 je z pohledu kronikářů ještě záhadnější. Z tabulek mizí i název Dynamo, ale v nejnižší okresní soutěži, tzv. městském přeboru, se objevuje na jeden rok několik oddílů s označením Slavia. O 10 let později, tedy v ročníku 1965/66, se v okresním přeboru objevují dva týmy Slavie, z nichž lepší je po sezóně B tým. Těžko usuzovat, za koho v mezidobí hráči Slavie hráli nebo pod jakým názvem působili. Jednou z možností se zdál být tým Žižka Hradec, který právě v sezóně 64/65 skončil, ale byl původním nástupcem Posádkového Domu Armády HK, který v době vzniku neměl se Slavií (respektive tehdy Dynamem) nic společného. Nabízí se ještě Slovan HK, který bude předmětem našeho dalšího pátrání.

Od sezóny 1966/67 začala nová éra klubu, už definitivně pod hlavičkou tradičního názvu a s jediným týmem v okresním přeboru.

Od sezóny 1966/67 začala nová éra klubu, už definitivně pod hlavičkou tradičního názvu a s jediným týmem v okresním přeboru. Výsledkem bylo páté místo. O rok později to byla dokonce první pozice, což znamenalo návrat do kraje a I.B třídu. Ta přinesla mimo jiné společnost Nového Hradce, Malšovy Lhoty, Lokomotivy nebo RH HK B. Slavia skončila se ziskem 22 bodů na solidním čtvrtém místě (bilance 9-8-5, skóre 36:30).

O rok později Slavia tuto soutěž vyhrála a postoupila s šestibodovým náskokem. Léta 1970/71 tak přinesla po dlouhých osmnácti letech návrat Slavie do I.A třídy – nekonala se hra o sestup, ale o umístění uprostřed dvanáctičlenné tabulky. O rok později z toho bylo dokonce čtvrté místo.

Další sezóna přinesla klubu dvanácté místo, ale ta následující už bohužel sestup z třinácté pozice. Pokus o návrat z I.B třídy se ve vyrovnané sezóně 1974/75 jen těsně nepovedl, stejně jako v dalším ročníku. Sezóna 1976/77 znamenala pro klub dvanácté místo, o rok později deváté, následně páté a v letech 1979/80 druhé místo.

O další roky později se jednalo o osmé a jedenácté místo, až v sezóně 1982/83 postupují slávisté z prvního místa do I.A třídy a jako nováčkovi se jim podaří obsadit střed tabulky. V sezóně 1983/84 došlo k reorganizacím soutěží a I.A třídy se spojily s I.B do několika skupin podle regionů. Slavia skončila třetí, další rok čtvrtá a poté obsadila sedmé místo – to už ale v I.B třídě, protože došlo k další reorganizaci.

Sezóna 1987/88 znamenala osmé místo, následně deváté a třinácté. To Slavia zopakovala v ročníku 1990/91, ale na udržení se v kraji nestačilo. Od roku 1991 klub působí jako samostatný subjekt – došlo k vystoupení z Tělovýchovné jednoty Slavia a užívání současného označení Fotbalový club Slavia Hradec Králové. V letech 1991/92 se díky suverénní bilanci 13-4-2 vrací z okresu do I.B třídy, především díky hráčům Nožička, Saksl, Mrkvička, Válek, Staněk a Kuhn.

V sezóně 1992/93 Slavia jako nováček opět postupuje o patro výš a o rok později (1993/94) obsazuje druhé místo v I.A třídě.

V sezóně 1992/93 Slavia jako nováček opět postupuje o patro výš a o rok později (1993/94) obsazuje druhé místo v I.A třídě. Následuje osmé a dvanácté místo ve skupině jih. Sestup na třinácté místo přišel v letech 1996/97. Sezóna 1997/98 znamenala pro klub páté místo v I.B třídě, o rok později deváté a pak třetí místo (Černík).

Nové tisíciletí nezačalo úspěšně: pro 2000/01 to bylo čtrnácté místo s pouhými šesti body a sestup do okresu.

Nové tisíciletí nezačalo úspěšně: pro 2000/01 to bylo čtrnácté místo s pouhými šesti body a sestup do okresu. 2001/02 pak desáté místo v okresním přeboru. V sestavě byl brankář Cibulka a hráči Voborský, Jiřík, Čejchan, Novotný, Kačer, Drapák, Horák, Bek, Vlachýnský, Sehnoutka, Pospíšil, Vaněk, Obermajer a další.

V roce 2002/03 obsadil tým s hráči Zika, Burian, Vinš, Široký, Švásta, Apolenár, Munzar, Kašjak, Sehnoutka, Horák, Obermajer a Bartek šesté místo. Sezóna 2003/04 přinesla únik postupu o dva body. Přestože byla Slavia společně s Dohalicemi suverénní, další rok dosáhla pouze na páté místo.

2005/06 a 2006/07 byla léta ve znamení třetích míst (hráli: Cibulka, Hloušek a M. Dujsík – Novák, Čvančara, Čejchan, Svoboda, Horák, Kopp, Steiner, Lán, Šimůnek, Hutla, Kačer, Vaněk, Slavíček, Mukařovský, Bureš, Hertlík, Novotný, Šolc, Jelínek, Lukaščin, Kašpar a Veselý). Sezóna 2007/08 byla vylepšena druhým místem za suverénními Třebechovicemi a rok 2008/09 konečně znamenal postup do kraje s top bilancí: 22-2-2, 103:22.

Slavia jakožto nováček sezóny 2009/10 dokázala – stejně jako před sedmnácti lety – z I.B třídy postoupit a získat třetí místo (I.A třída let 2010/11) i účast v baráži o postup do kraje, která byla úspěšná.

A konečně rok 2019/20, tedy desáté místo v nedohrané jarní části, ze které se vzhledem k nařízením vlády (koronavirová epidemie) odehrálo pouze jedno kolo.

2011/12 – sedmé místo v historické sezóně v krajském přeboru, v němž se klub zabydluje s těmito výsledky: deváté místo, páté, šesté, páté, šesté, deváté, osmé místo. A konečně rok 2019/20, tedy desáté místo v nedohrané jarní části, ze které se vzhledem k nařízením vlády (koronavirová epidemie) odehrálo pouze jedno kolo. To už ale do oddílu vstupuje s vizí do budoucnosti současný předseda klubu Patrik Hořeňovský. Podzimní nadějný začátek se koncem října po několika kolech opět přerušil vládní stopkou týkající se veškerého amatérského sportu.

Záložní B tým existující v 50. letech (a krátce i 60.) pod hlavičkou Dynama se dostal ke slovu až v sezóně 2010/11 – díky postupujícímu Áčku se na dva ročníky prolétl třetí třídou. Slavia HK B se šest let zlepšovala a sbírala zkušenosti, aby se pak v tzv. koronavirovém ročníku 2019/2020 objevila v I.B třídě.