Slavia touží přepsat historii

Slavia touží přepsat historii

Muži A 31. 5. 2022 13:16 Otakar Rejfek

Fotbalová Slavia Hradec Králové stojí před největším úspěchem v historii klubu. Zbývá udělat poslední krok – porazit ve finále letošního ročníku Poháru hejtmana Královéhradeckého kraje Libčany, soka z krajského přeboru. Duel se uskuteční ve středu 1. června od 18 hodin v Hořicích.
 
Před letošní sezonou měli fotbalisté hradecké Slavie smělý cíl – pokusit se získat double. Tedy vyhrát krajský přebor a postoupit do divize a k tomu přidat triumf v Poháru hejtmana. „Vzhledem k současnému postavení v tabulce přeboru, kde jsme druzí, je naší prioritou vyhrát pohár. Pro nás je to hodně důležitý zápas, ve kterém chceme stoprocentně uspět,“ burcuje brankář Jiří Mašek, v sedmačtyřiceti letech nejzkušenější muž týmu.
Slávisté, které v přeboru předstihl jen Nový Bydžov, prokázali své kvality v krajském poháru. Na cestě do finále vyřadili i bydžovský tým, dále Javornici, silnou Polici nad Metují a nakonec Kostelec nad Orlicí, soupeřům dohromady nastříleli 11 branek.
V závěrečném souboji o pohárovou trofej jsou favoritem, nicméně Libčany budou nevyzpytatelným protivníkem. V posledních letech se třikrát dostaly do finále a v roce 2019 Pohár hejtmana dokonce ovládly, když po remíze 1:1 přetlačily Broumov na penalty 4:3.
„Libčany nelze v žádném případě podceňovat. Mají zkušený tým. Ač se to zdá jako jednoznačné utkání, tak lehký zápas to nebude,“ upozorňuje Mašek, jenž dříve v Libčanech působil. V jejich dresu si dokonce jedno finále zahrál. V roce 2017 byl u toho, když tým v Albrechticích nad Orlicí podlehl Červenému Kostelci (1:4).
Slavia touží po historické trofeji, před osmi lety se rovněž dostala až do finále, ale tam ji o cenný triumf připravila Olympia (1:2), městský rival. Nyní přichází pokus číslo 2. Navíc by „sešívaní“ rádi vrátili Libčanům i dvě pohárová vyřazení. Stalo se tak pokaždé ve čtvrtfinále. Nejprve v ročníku 2016/17 Libčany doma vyhrály 3:0 a o sezonu dříve opět na domácí půdě zvítězily na penalty 5:4, když utkání skončilo v normální hrací době 2:2.
A na vlas stejným výsledkem 2:2 dopadl i vzájemný duel v letošní sezoně krajského přeboru. Jen penaltový rozstřel na podzim v Libčanech ovládla v poměru 5:4 hradecká Slavia. Jarní soutěžní duel je na pořadu v neděli 29. května, tedy tři dny před finále v Hořicích.
„Vím, že kvalita v libčanském týmu je ohromná. Jsou tam hráči se zkušenostmi z divize, mužstvo je dlouho pospolu,“ poukazuje Mašek.
A co by mělo souboj o pohárový grál rozhodnout?
„Určitě disciplína. My musíme hrát to, co je nám vlastní a nepřizpůsobovat se soupeři. To už se nám několikrát vymstilo v soutěži. Musíme hrát náš fotbal. Očekávám, že Libčany budou spíš hrát z bloku a spoléhat na brejky, ale musíme si s tím poradit a vyhrát,“ zdůraznil Mašek.
V Hořicích to bude třaskavý a ostře sledovaný duel, který přiláká větší počet diváků, včetně fanoušků obou táborů. A slávisté věří, že jejich příznivci dorazí podpořit tým v hojném počtu.
„Zápas to bude otevřený. Každopádně my bychom měli prokázat naše hráčské kvality i náš potenciál a ve finále uspět,“ vyhlásil jasný cíl Jiří Mašek.
Pohár hejtmana Královéhradeckého kraje 2021/22:
FINÁLE – 1. června 2022, Hořice, 18.00:
Slavia Hradec Králové – Libčany
Cesta do finále:
SEMIFINÁLE:
Slavia Hradec Králové – Kostelec n. O. 5:0
Červený Kostelec – Libčany 1:3
ČTVRTFINÁLE:
Slavia Hradec Králové – Police n. M. 3:0
Česká Skalice – Libčany ​1:1, pen. 4:5
OSMIFINÁLE:
Nový Bydžov – Slavia Hradec Králové 0:0, pen. 3:4
Jaroměř – Libčany 2:5
1. KOLO:
Javornice – Slavia Hradec 3:3, pen. 3:5
Roudnice – Libčany 1:2
POHLED DO HISTORIE:
2018/19: Vítěz Libčany
Finále: Libčany – Broumov 1:1, pen. 4:3
1. kolo: Týniště n. O. – Slavia Hradec Králové 4:3
2017/18: Vítěz Náchod
Finále: Náchod – Libčany 2:2, pen. 5:3
1. kolo: Roudnice – Slavia Hradec Králové 0:0, pen. 3:2
2016/17: Vítěz Červený Kostelec
Finále: Červený Kostelec – Libčany 4:1
Čtvrtfinále: Libčany – Slavia Hradec Králové 3:0
2015/16: Vítěz Nový Bydžov
Finále: Nový Bydžov – Červený Kostelec 2:2, pen. 4:1
Semifinále: Libčany – Nový Bydžov 0:1
Čtvrtfinále: Libčany – Slavia Hradec Králové 2:2, pen. 5:4
2014/15: Vítěz Kratonohy
Finále: Kratonohy – Červený Kostelec 4:2
Čtvrtfinále: Slavia Hradec Králové – Kratonohy 1:4
1. kolo: Kunčice – Libčany 2:1
2013/14: Vítěz Olympia Hradec Králové
Finále: Olympia Hradec Králové – Slavia Hradec Králové 2:1
Čtvrtfinále: Libčany – Olympia Hradec Králové 0:1
Pozn.: V sezonách 2020/21 a 2019/20 se pohár kvůli covidovým opatřením nedohrál.