Historická sezona. Slavia sbírala trofeje. A nezastavuje!

Historická sezona. Slavia sbírala trofeje. A nezastavuje!

Klub 7. 1. 2024 16:30 Otakar Rejfek

Výjimečný rok zažili fotbalisté FC Slavia Hradec Králové. Sezona 2022/23 byla nejúspěšnější v dějinách klubu, jehož počátky sahají až do roku 1921. V minulém ročníku A-tým slavil historický postup do divize, zároveň prvně triumfoval v Poháru hejtmana, kde se dostal do finále podruhé v řadě. A postup do krajské I. A třídy uzmul po spanilé jízdě soutěží také rezervní B-tým. Daří se i v oblasti mládeže.
 
„Sezona byla jedna velká pohádka. Slavia získala vše, co se získat dalo a po čem prahla,“ neskrývá nadšení Patrik Hořeňovský, šéf klubu z Orlické Kotliny, když se ohlíží za uplynulými měsíci.
„Dosáhl jsem toho, co ve Slavii před mým příchodem nedosáhl nikdo, ale jedeme dál, je tady nová sezona a nové výzvy,“ říká podnikatel, který do klubu už napumpoval nemalé peníze a stojí za jeho vzestupem.
 
Po postupu se daří i v divizi
Slávisté po letních oslavách opravdu neusnuli na vavřínech a pokračují v úspěšných výsledcích. A-tým je po podzimu v divizi na skvělém šestém místě se ziskem 25 bodů, a to mužstvo zůstalo prakticky stejné. Přišli jen tři noví hráči - brankář Jakub Vaníček, záložník Marek Rajnoch a gruzínský útočník Makhare Matsaberidze.
„Náš tým je hodně mladý, plný zajímavých hráčů s potenciálem se fotbalově rozvíjet. Sledujeme i kluky v dorostu a béčku. Cílem klubu je do budoucna zapojit do A-týmu co nejvíce našich odchovanců,“ poukazuje trenér David Homoláč, bývalý ligový fotbalista, jenž v nejvyšší soutěži oblékal dres Hradce Králové a Českých Budějovic. Zahrál si mimo jiné i za Slovan Bratislava.
V létě sice nebylo jasné, zda Slavia bude slavit postup. V krajském přeboru skončila druhá o dva body za Solnicí, ale napětí trvalo jen chvíli. Poté, co klub z Rychnovska odmítl postup, otevřela se „sešívaným“ cesta do divize. Vytoužený cíl byl naplněn. „Postup do divize jsme si vytyčili už na začátku minulé sezony a průběžně jsme se na něj připravovali,“ dodává Homoláč.
Skutečnost, že tým je na čtvrtou nejvyšší tuzemskou soutěž připraven, dokázal již v létě, kdy v předkole MOL Cupu vyřadil divizní Vysoké Mýto (2:0) a v prvním kole českého poháru více než poločas trápil druholigovou Chrudim (0:2).
„Historický postup do divize jsme vybojovali. Naším cílem je zabydlet se v soutěži, ale do budoucna se jen s touto soutěží nespokojím,“ nastínil smělé ambice Hořeňovský.
 
Rezerva válcuje krajské soutěže
Radost v klubu vyvolal i suverénní postup B-týmu. Rezerva Slavie v krajské I. B třídě získala ve 26 zápasech sezony 2022/23 úctyhodných 74 bodů při impozantním skóre 132:24 a rozrazila brány I. A třídy. Druhé České Meziříčí za sebou nechala o propastných 21 bodů.
„Z postupu máme velkou radost,“ říká úspěšný trenér Jaroslav Šlégr, jenž hráče vede ke společné filozofii. „Do každého utkání jdeme s pokorou, ale současně chceme být týmem, na který se nikdo nebude těšit,“ předkládá.
A slávistickému béčku se dařilo i na podzim ve vyšší soutěži. V I. A třídě je opět v čele tabulky s jedinou porážkou na kontě, ziskem 34 bodů (skóre 37:13) a cílí na postup do přeboru, elitní krajské soutěže. Potěšitelné je, že hned 21 hráčů, kteří nastoupili do zápasů, z 25 v kádru, prošlo klubovou mládeží.
„To je jeden z hlavních cílů rezervního týmu, aby hráči, kteří skončí v dorostenecké kategorii, měli možnost vytížení v dospělém fotbale, a co nejrychleji se na něj adaptovali a byli úspěšní,“ zdůraznil Šlégr.
 
Vítězící céčko a rozrůstající se mládež
Veleúspěšný podzim loni zaznamenal i nově založený C-tým. V létě vzniklý celek, jenž je složený převážně ze zkušených hráčů, bývalých hráčů áčka, kteří si jdou „kopnout“ pro radost, začal své působení v nejnižší okresní soutěži dominantně. Ve 3. třídě je ve skupině Východ suverénně na prvním místě s plným počtem 33 bodů a skóre 100:12.
Hradecká Slavia ovšem zaznamenala úspěchy i na úrovni mládeže, která se rychle rozvíjí, týmy čítají dohromady okolo 320 hráčů! Rozrůstají se také realizační týmy a zvyšuje se vzdělání trenérů.
„Postupy i vítězství v poháru jsou krásné, ale k největším úspěchům Slavie řadím oblast mládeže. Osobně to jsou příchody pánů Michala Blažeje a Otakara Rejfka a dalších lidí. V jejich osobách klub získal obrovsky pracovité odborníky s velkým fotbalovým srdcem a rozhledem. Všechny naše kategorie, naši hráči i všichni naši trenéři zaslouží jen obdiv a gratulace. To, jak se Slavia Hradec Králové změnila v posledních třech letech, je neskutečné. Progres všech našich týmů je jasně patrný, a to nejen při pohledu na tabulky,“ vyzdvihl Patrik Hořeňovský.
A Slavia nezastavuje. Jede dál…