Trenér týmu “U14“ Martin Benák úspěšný na příjímacím řízení UEFA A licence

Trenér týmu "U14" Martin Benák úspěšný na příjímacím řízení UEFA A licence

U14 20. 11. 2022 13:18 Otakar Rejfek

Martin Benák je už několik let trenérem našich slávistických týmů mládeže, v minulých letech vedl mladší žáky, v letošním roce se přesunul k velkému fotbalu a je hlavním trenérem týmu U14. V minulém týdnu úspěšně absolvoval přijímací řízení na UEFA A licenci, která je nově určena pouze trenérům velkého fotbalu 10+1 a z cca 70 uchazečů se dostal mezi 25 přijatých, což považujeme za super výsledek a Martinův i klubový úspěch.
 
Zeptali jsme se na několik otázek....
 
 
Co pro tebe znamená přijeti na UEFA A licenci?
Přijetí pro mě znamená další krok v trenérské kariéře. Pevně věřím, že mě to otevře další možnosti, jak se rozvíjet a získávat nové zkušenosti, které budu moci následně uplatňovat při trénování.
 
Jak jsi se na příjímací zkoušky připravoval?
Na přijímačky jsem se připravoval z doporučené literatury a metodických videí, která má na svém webu FAČR. Dále jsem absolvoval přípravný kurz, který pro uchazeče pořádal Krajský fotbalový svaz Královehradeckého kraje. Musím říct, že to bylo velice prospěšné, jelikož si člověk mohl udělat představu, jak to bude u přijímacího pohovoru vypadat.
 
Jak přijímací zkoušky probíhaly?
Přijímačky jsou složeny ze tří částí, které na sebe navazují. Nejprve se píše první rozřazovací test, ihned následuje druhý písemný test. Kdo uspěje v prvním testu, postupuje k ústnímu pohovoru. Zde to je jak při zkoušce na vysoké škole. Člověk si vytáhne otázku, dostane dvacet minut „na potítku“, aby se připravil a následně nastupuje před zkušební komisy, kde odpovídá na otázky a dotazy zkoušejících.
 
Byla s tebou na zkouškách nebo bude v kurzu nějaká známá fotbalová tvář?
Abych se přiznal, tak jsem moc své „konkurenty“ nesledoval, snažil jsem se soustředit hlavně sám na sebe. Ze seznamu přijatých ale vím, že byl přítomen například Tomáš Řepka.
 
Jak dlouho už trénuješ a jak ses k trénování dostal?
Trénuji již asi deset let. Začínal jsem u přípravkových kategorií v Sokole Malšova Lhota a postupně se posouval k žákovským kategoriím. V roce 2018 jsem přešel do FC Slavia Hradec Králové, kde působím i v současné době u kategorie U14. K trénování jsem se dostal tím, že začali hrát fotbal moji synové a já s nimi pravidelně chodil na tréninky. Postupem času se situace vyvinula tak, že jsem se stal trenérem jejich týmů.
 
Co tě na trénování nejvíc baví?
Na trénování mě baví, že člověk může předávat své zkušenosti hráčům, a tím je posouvat dál. Mám radost, když vidím, že hráč roste nejen výkonnostně, ale i lidsky. Nejvíce mě potěší, když se časem dozvídám o svých svěřencích pozitivní zprávy nejen z fotbalového prostředí, ale i civilního, například, že vyhrál školní kolo nějaké znalostní soutěže.
 
Jaké máš aktuální trenérské plány, ale i sny do budoucna?
Aktuální trenérský plán je pokračovat v práci s týmem, kterému se před začátkem soutěže moc nevěřilo a mile překvapil nejen výsledky, ale i herním projevem. Pokusit se ho doplnit o nějaké hráče během zimní pauzy a dobře ho připravit na jarní boje. Sen do budoucna? Mám dva. První, že jako trenér někdy povedu kádr, který uspěje a například postoupí o soutěž výš a druhý, že některý ze svěřenců se prosadí v profesionálním fotbale.