Patrik Hořeňovský: Vybudování kvalitní mládeže, to je naše priorita

Patrik Hořeňovský: Vybudování kvalitní mládeže, to je naše priorita

Pane Hořeňovský, už přes půl roku jste novým předsedou FC Slavia Hradec Králové, můžete se v krátkosti představit těm, kteří Vás třeba ještě tolik neznají? Jsem spoluzakladatelem společností EPIC Group a DH Capitals, aktivně vyhledávám a finančně se podílím na projektech se skrytým investičním potenciálem. V České republice jsem působil v úzkém vedení společností Purum s.r.o., Purum Kraft Holding a.s., SC Technology. V minulosti jsem se podílel na mnohých projektech jak v ČR, tak i například v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a Gruzii.
 

Nezaujatý divák musí uznat, že za dobu Vašeho působení v klubu se událo hodně pozitivních změn. Myslíte, že se v budoucnu mohou fanoušci dočkat dalšího vylepšování FC Slavia Hradec Králové? Pokud ano, můžete přiblížit, čeho se to bude týkat konkrétně? Od chvíle, co jsem ve Slavii, dělám vše proto, abych postupně vytvořil klub, za který bude čest pro mladé kluky a snad v budoucnu i dívky nastupovat. Jako první jsme investovali do nového vybavení a sportovního oblečení pro naše hráče. Navýšili jsme finanční odměny jak pro hráče A-týmu, tak hlavně pro naše trenéry, jejichž práce si nesmírně vážím a je mi líto, že není v našich silách je odměňovat ještě více. V neposlední řadě jsme ve Slavii nastartovali komunikaci s lidmi přes sociální sítě a oživili zastaralé webové stránky, které jsou pro šíření novinek a dobrého jména Slavie tolik důležité. 
 
Od příští sezony dojde ke spojení týmů Slavie Hradec a Olympie Hradec s přispěním talentovaných hráčů Malšovy Lhoty. Díky tomuto spojení dostanou naši mladí fotbalisté jedinečnou příležitost měřit síly s těmi nejlepšími týmy nejen v rámci kraje, jako tomu bylo dříve, ale i celé České republiky. Otevřeme dveře jak dalším talentům z východu Čech, tak i dalším kvalifikovaným trenérům, bez kterých by kvalitní příprava mladých sportovců nebyla možná.
 

Můžete přiblížit, jak vůbec vypadá taková starost o klub pohledem Vaší osoby, tedy předsedy oddílu? Má práce je nejspíš poněkud odlišná než práce mých kolegů v kraji, kteří většinou v klubech dělají všechno, snad kromě samotného trénování hráčů. Hned na začátku jsme si rozdali kompetence a povinnosti, administrativu a komunikaci s A i B týmem má na starosti pan Milan Krempa s pomocí pana Horáka, a o celky mládeže se nově stará pan Otakar Rejfek. PR, finance a posouvání klubu k lepším zítřkům jsem si dal za úkol já sám. Samozřejmě ale neustále sleduji dění ve všech kategoriích našich oddílů a udržuji kontakt se všemi trenéry a manažery klubu.
 

Co Vám udělalo v průběhu této fotbalové sezóny největší radost? Myslím tím napříč celým klubem. No a naopak, kde nás podle Vás tlačí bota? Radost mi nejvíce udělala spolupráce s panem Milanem Krempou, který je dle mého názoru opravdovým dříčem a celou mou vizi posouvá kupředu. To samé platí i o příchodu Oty Rejfka. Mé poděkování rovněž patří všem trenérům přípravky a zvláštní poděkování patří i Jiřímu Maškovi za pomoc se skautingem hráčů, pomoc s přípravou brankářů a v neposlední řadě se šířením dobrého jména Slavie Hradec.

A kde nás tlačí bota? S mým vstupem do klubu samozřejmě přišla řada změn, a ne všichni trenéři ani hráči se s těmito změnami ztotožňují. Ale to je situace, se kterou jsem počítal. Věřím, že časem všichni pochopí, že jsou to změny k lepšímu.
 

Co vás vedlo k tomu, abyste vstoupil do Slavie Hradec Králové?  Nápad vznikl při návštěvě fotbalového utkání pražské Slavie, kdy mě poprvé oslovili přátelé a zároveň hráči současné hradecké Slavie Jarda Linhart a Marek Klicnar, zda bych měl zájem do klubu vstoupit v roli sponzora. Jelikož jsem velký fanda fotbalu a Slávie obzvlášť, myšlenka mě zaujala a postupně jsem ji rozvíjel dál. Nakonec jsme se s panem Milanem Krempou a panem Prošvicem domluvili na mém vstupu do FC Slavia a později do úplného vedení klubu v roli předsedy.
 

Jaké máte plány s mládeží Slavie?  Hlavně musím říct, jak moc obdivuji současné trenéry, vedoucí mužstva i tatínky, kteří v klubu trénují nebo jen klukům a trenérům pomáhají s přípravou. Je úžasné, že to dělají ve svém volném čase, a navíc zadarmo nebo jen za symbolickou odměnu. Místo aby trávili víkendy s rodinou, jezdí s cizími dětmi na zápasy a turnaje a pomáhají jim ve sportovním a osobnostním růstu. Bohužel mnoho z těchto skvělých lidí nemá potřebné sportovní vzdělání a licence, aby naše mladé hráče mohli posouvat dál.

Najal jsem proto pana Otakara Rejfka, o kterém jsem slyšel jen to nejlepší, a jsem přesvědčen, že má velký potenciál stát se v budoucnu skvělým fotbalovým odborníkem. Dal jsem mu za úkol vytvořit smysluplný koncept, který bude atraktivní pro rodiče i sponzory, a zároveň zajistí, že se děti ve Slavii budou ve všech věkových kategoriích zlepšovat. Nejdůležitější a zásadní je rozhodně najít kvalitní trenéry.
 

Jak proběhne sloučení mládeže Slavie a Olympie? Po domluvě s majitelem klubu FC Olympia Hradec Králové panem Štěpánkem jsme se rozhodli, že převedeme mládežnické celky FC Olympia a FC Slavia pod hlavičku nově vzniklého subjektu FC Slavia Hradec Králové – mládež. Díky tomuto spojení dvou tradičních hradeckých týmů s přispěním talentovaných hráčů Malšovy Lhoty vytvoříme mládežnický klub, který bude pracovat s velkým množstvím dětí. V tak kvalitních podmínkách, které společně nabídneme jak našim trenérům, tak i hráčům, je velká šance stát se jedním z nejvýznamnějších fotbalových celků nejen v Královehradeckém kraji.

Budete mládež budovat kompletně, tedy od přípravek po dorostence?  Ano, v tuto chvíli je to od U7 do U19. Netajím se tím, že bych v Hradci Králové chtěl otevřít opravdu kvalitní fotbalovou školičku. Jedinou tady zatím má FC Hradec Králové, ale podle mě by se to dalo dělat jinak a modernějším způsobem. V současné době hledáme prostory a mladé trenéry, nejlépe s pedagogickým vzděláním, kteří by v ní mohli začít pracovat.
 

Jak vysoko míříte v dlouhodobém horizontu? Když dojde ke spojení s Olympií, měli bychom získat ligu dorostu, pokud ji Olympia zachrání. V opačném případě bychom v dorostu hráli divizi. V současné chvíli máme vyhlédnuto asi sedmnáct hráčů v dorosteneckých i žákovských kategoriích, rádi bychom přihlásili i divizi žáků. To jsou reálné cíle. Do budoucna bych to ve všech kategoriích chtěl dotáhnout do ligy.
 

Vraťme se na chvíli k A týmu, který jste v počátku upozadil – jaký s ním máte dlouhodobě plán? Primárně chceme vybudovat opravdu kvalitní zázemí v mládeži, a pokud bude natolik kvalitní, že by dosahovala ligových parametrů, myslím si, že může plynule přejít do A mužů. Potom můžeme vykopat divizi s vlastními odchovanci.
 

Chcete na závěr něco vzkázat fanouškům, funkcionářům, hráčům našeho klubu? Určitě všem lidem v dnešní kritické době přeji hlavně pevné zdraví, jelikož jak se sami mohli přesvědčit, to je opravdu jediné, co se nedá koupit a musíme si ho vážit a pečovat o něj. 

Co se týče sportovního hlediska, jsme v přípravách na jarní a letní náborové akce. Neustále pracujeme na tom, aby se Slavia Hradec stala lákavou destinací jak pro rodiče s malými dětmi, tak sponzory, anebo pro současné fotbalisty s trenéry, kteří přemýšlejí o změně.